top of page
Jak o naše výrobky pečovat a jak správně vybrat
 
Ačkoliv je většina našich výrobků určena ke každodennímu používání, je dobré znát určité materiálové vlastnosti a zákonitosti, aby Vám vydržely stále jako nové. Rozhodně se je ale nebojte používat, k tomu jsou určeny.


 
Porcelán a biskvit

Naším hlavním výrobním materiálem je porcelán, který nejlépe splňuje požadavky jak na pevnost tak i hygieničnost. Porcelán opatřený glazurou je sterilní a bezproblémový. U některých našich výrobků najdete porcelán ale i bez glazované vrstvy v matu tzv. biskvit.  Ten je sice nádherný, ale může časem šednout a lehce se špiní. Nejlepším řešením je tento neglazovaný porcelán umývat v myčce a vždy bude zase jako nový. Pokud myčku nemáte, doporučujeme občas vydrhnout kartáčkem, a pokud již nenávratně ztratil svou bělost, můžete po domluvě s námi svůj oblíbený výrobek přinést k nám do dílny, a my vám ho přepálíme v keramické peci, čímž se zbaví jakýchkoliv nečistot.

O kterých výrobcích je řeč: kolekce Swallow, Swallow², Structure collection, Crust mug, Fryst kolekce bílá, Svítidlo 1.0, Nicetwice

             
             Vhodné pro styk s potravinami

             Vhodné do myčky

             Vhodné do mikrovlnné trouby 


Porcelán s ilustracemi

Na potisky a dekorace používáme většinou technologii vtavení do glazury, takže vaše dekor nesmyje ani myčka v náročném gastro provozu. 

O kterých výrobcích je řeč: Knedlo Zelo wear, Zdroj, Tak to bylo


             Vhodné pro styk s potravinami 
           
             Vhodné do myčky 

             Vhodné do mikrovlnné trouby
Kamenina

Dalším materiálem, který používáme je kamenina, která je samozřejmě také zdraví nezávadná. Nemá ale bohužel tak geniální vlastnosti  jako porcelán, má totiž střep trochu nasákavý (jinak to prostě neumí). Tedy v místech, kde není výrobek opatřen glazurou je schopen nasáknout tekutinu, a je tak možné, že se vám na produktu začnou časem objevovat skvrny od kávy a čaje. Zde platí stejný postup jako u biskvitu, a to doporučení umýt v myčce. U kameniny je to holt daň za její teplé zabarvení a příjemný materiál na dotek. (A aby kamenina nezněla jako nějaký podřadný materiál, nutno říci, že podobné vlastnosti má každá keramika- jediný porcelán převyšuje svou tzv. slinutostí)

Z kameniny u nás najdete výrobky: Swallow², Basic, Květináče


              Vhodné pro styk s potravinami

             Vhodné do myčky

             
Vhodné do mikrovlnné trouby

Zlaté a pokovené výrobky

V našem portfoliu najdete i pokovené produkty. Ty jsou vyráběny technologií povlakování titanem. Jsou tedy opatřeny tenoučkou titanovou vrstvou v různých barvách, která se chlubí svou tvrdostí, chemickou odolností a také zdravotní nezávadností. Bohužel je kovová vrstva náchylná k otěru, a tak není vhodné na něm krájet nožem, používat na mytí drsné materiály apod. Tyto talíře jsou primárně servírovací či dekorační. 

Jedná se o produkty: Fryst, limitovaná kolekce vánočních ozdob, hrnky Historik s pozlaceným uchem


             Vhodné pro styk s potravinami 

             Není vhodné do myčky

             Nevhodné do mikrovlnné trouby


Výrobky s lepenými komponenty - brože

Naše brože obsahují lepené brožové můstky lepidlem. Jelikož lepená plocha je velmi malá, může se stát, že lepený spoj časem nevydrží nápor používání. Jednoduše přilepte zpět nebo se nám ozvěte, rády vám brož opravíme.

Jedná se o produkty: Mycelium brož, Mycelium naušnice, Vogel
Květináče z kameniny:  S glazurou uvnitř nebo bez glazury? 

Bez glazury
Květináče z neglazované kameniny jsou prodyšné a květinám se v nich bude krásně dařit. Díky poréznosti propouští hmota květináče vzduch k substrátu a ke kořenům a voda se může pozvolna odpařovat. Což funguje i jako prospěšné ochlazování stěn a kořenů. Keramický květináč je opravdu to nejlepší, co můžete vašim pokojovkám pořídit. Ocení je také ti pěstitelé, kteří mají tendenci květiny lehce přelévat, a květiny, které přelévání nemají rády.

Díky propustnosti časem chytne přírodní patinku na plášti  (skvrny) podobně jako terakotové květináče (avšak na světlých tónech nejsou tolik znatelné jako na terakotě nebo tmavých barvách). Jedná se o vysrážené minerály ze zálivky a substrátu. Vzniklé mapy buď můžeme vnímat jako přirozenou vítanou součást, a nebo je dle babských rad jednou za čas vylouhovat ve vodě se škrobem a vykartáčovat.


S glazurou
Pro náročnější diváky máme i verzi s glazovaným vnitřkem, která patinu eliminuje. Ne však zcela, protože materiál může minerály nasáknout i ze zálivky z podmisky. Tím, že je kamenina glazovaná, ztrácíme výhody prodyšnosti a získáváme vlastnosti plastového květináče - stěny nedovolují odpařování vody a nedochází k ochlazování kořenů. Výhodou je, že substrát vydrží déle vlhký a nemusíme tak často zalévat. Musíme si dát ale naopak pozor na přelévání.


Obě verze mají tedy pro a proti a záleží na Vás a rostlině, pro kterou ho pořizujete.
Nejsou vhodné na venkovní mrazy, kdy nasátá voda do pórů materiály při zmrznutí může způsobit prasknutí.

Jak správně vybrat


Naší velkou zálibou je využívání nevšedních keramických technologií a experimentování. U mnoha kolekcí platí, že každý kus je originál. Dekor se tak vždy liší, a tak si třeba nejste výběrem jisti? Nebojte se být originální originálním produktem a napište nám. My vám rády zašleme fotografie momentálně dostupných kusů, abyste nekupovali zajíce v pytli.

Originální kousky: Fryst, Streak, Structure collection, misky Colors, Svítidlo 1.0

S jakýmikoliv dalšími dotazy nás neváhejte kontaktovat
bottom of page