top of page

Zakázková výroba porcelánu a keramiky není lusknutím prstu, ale stojí to za to

Aktualizováno: 23. 4.


Toužíte po originálních produktech, odlišení od konkurence, dokonalém detailu nebo jednoduše nemůžete najít na trhu produkt podle svých představ? Zajímá Vás, jak a za jakých podmínek váš produkt vzniká, a chcete být součástí procesu? Pro fabriku je vaše zakázka malá? My vám ji vyrobíme, možná… U nás každý výrobek zpracováváme s péčí a důrazem na osobní přístup, kvalitní provedení a originalitu návrhu, ale je tady “ale”.  S přílivem poptávek na výrobky na zakázku se nám doslova zaplavila e-mailová schránka. Proto jsme se rozhodli podrobněji popsat proces, aby si každý mohl udělat představu o tom, pro koho je, jak probíhá, jak dlouho trvá, jaká jsou výrobní omezení a kolik by mohl váš nápad stát.


Jak začíná zakázková výroba porcelánu a keramiky a pro koho je

Prvním krokem je definice představy o produktu a stanovení požadavků. Zahrnuje typ produktu, funkce, cílového zákazníka, velikost, styl, materiál, rešerši podobných produktů na trhu, počet kusů, ideální termín dodání výrobků. Tyto informace nám zašlete e-mailem černé na bílém, abychom je mohli v klidu zpracovat. Kalkulace je vždy individuální, a proto není možné uvádět obecný transparentní ceník. Může se skládat z několika položek ale i z několika stránek.

S přílivem poptávek poskytujeme nejprve hrubý odhad ceny v pár větách. Může se také stát, že váš produkt nebude obecně vyrobitelný nebo nebude možné ho vyrobit za našich podmínek. V takovém případě vás budeme muset případně nasměrovat na jiné možnosti.

Naše kapacity nejsou neomezené, nejsme masová výroba, ale malá dílna, a každý projekt trvá několik měsíců. Aby nás práce bavila, upřednostňujeme projekty s designovým či uměleckým charakterem. Pokud se jedná o větší série komerčního charakteru, pravděpodobně vás odkážeme na větší výrobní závody.


Dalším omezením může být výrobní technologie. Některé produkty se např. lisují pomocí obrovských lisů z porcelánového granulátu, které mají k dispozici jen fabriky.


Pokud je pro vás hrubý odhad ceny přijatelný, připravíme podrobnější kalkulaci. Předtím doporučujeme schůzku nebo telefonickou konzultaci, kde si podrobně projdeme vaše požadavky.Obecná kalkulace na běžný produkt ale zahrnuje například tyto položky:


1. skici, návrh, design / zpracování návrhu / vizualizace
2. model
3. vzorování a) vzorování tvaru, b) vzorování hmot/barev
4. formy
5. cena za kus
6. dekorace 7. doplňky jako balení, doprava


Bez podpisu nezačínáme


Samozřejmě se nám v začátcích stalo, že jsme začali realizovat zakázku tzv. na dobré slovo, a jak myslíte, že to dopadlo? Začátku práce tedy vždy předchází podepsaná objednávka, v případě složitějších projektů také smlouva o dílo a dle charakteru zakázky 30% nebo 50% záloha. 

Návrh a vývoj


Nejdelší a nejdražší fází je vždy návrh a vývoj nového produktu. Zahrnuje tvorbu moodboardů, skic, a přípravu několika návrhů. Během této fáze se vybírá materiál, konzultuje se a vytvářejí se vizualizace, které mohou vyžadovat několik kol schvalování. Pokud máte jasnou představu o designu od začátku, proces může být rychlejší. Rychlejší alternativou je také personalizovaný produkt z naší současné produkce, který může být upraven podle vašich potřeb. Takže pokud se vám líbí něco z našeho portfolia, můžeme to přizpůsobit vašim potřebám, jako je změna barev nebo aplikace vašeho loga.


Občas se setkáváme se situací, kdy zákazníci přicházejí s designem, který pro porcelán není vhodný nebo je navržen bez zohlednění výrobních postupů a chování materiálu. V takových případech můžeme nabídnout své know-how a přepracovat návrh, aby výrobě vyhovoval.


Po vybrání finálních návrhů a jasné podoby je nezbytné provést revizi kalkulace a vytvořit kalkulaci finální, do které se promítnou nové informace získané z finálního návrhu.Vzorování

Dále se vytváří modely buď ručně nebo 3D tiskem. Vzorují se barvy a materiály, glazury, dekorace. Pokud chcete například modrou - nabídneme vám několik vzorků odstínů modré. Vytváří se první forma a zkušební vypálený odlitek. Pokud vše funguje jak má, tvar se nedeformuje, můžeme přistoupit k samotné výrobě. Případně se musí provést změny a proces vzorování opakovat.Hrnky pro kavárnu Metok
Návrhy hrnků pro kavárnu Metok, barevnost


Formy


Většina lidí si výrobu porcelánu představuje jako točení na hrnčířském kruhu, ale porcelán se většinou odlévá nebo zatáčí do sádrových forem. Formy jsou důležitou součástí procesu a mohou mít významný dopad na kalkulaci. Cena formy se odvíjí od její složitosti a počtu dílů. Jednoduchá malá forma se může pohybovat v řádu stovek korun, naopak forma o deseti a více částech může stát i desítky tisíc.


Na výrobu sto kusů výrobku je potřeba zhruba deset forem v závislosti na požadovaném termínu dodání. Čím méně forem, tím je proces zdlouhavější. Formy vytváříme většinou sami, ale při velké náročnosti využíváme externí zdroje.


Formy jsou ale pro většiny projektů jen jednorázový náklad, forma totiž obvykle vydrží několik desítek odlitků. Jen pro opravdu dlouhodobé opakující se projekty,  je časem nutné formy vyrobit nové.Výroba

Následuje samotné odlévání, sušení, retušování, první výpal tzv. přežah, glazování, retušování a druhý výpal tzv. ostrý. Ten se podle zvoleného materiálu realizuje buď v elektrické peci u nás v pražské dílně, případně externě v peci plynové. Výroba jednoho kusu od odlitku po výpal může trvat několik dní až týdnů. Cena závisí na náročnosti výroby, velikosti, materiálu a dalších proměnných. U jednoduchého užitého produktu to jsou ale většinou nižší stovky korun za kus. Cena se může lišit také podle velikosti objednávky.
Dekorace

Existuje několik druhů dekorací, které se mohou aplikovat během výroby nebo po ní. V praxi se často využívá potisk sítotiskem. Ilustrace, grafika, branding nebo spodní značky nádobí se nanášejí na zcela vypálený hotový výrobek a poté se pálí na tzv. třetí výpal. Motiv sítotisku lze připravit ve vektoru nebo ručně a poté ho skenovat. Nechává se připravovat ve specializované firmě a následně se v naší dílně aplikuje na výrobek a pálí.


Cena se odvíjí od množství, velikosti a složitosti motivu. Platí zde pravidlo, čím více tisků se v jedné várce nechá natisknout, tím je cena výhodnější. Cena se pak zvyšuje s každou další použitou barvou. Na každou barvu se totiž připravuje litografie síta zvlášť.


Po vypálení se produkty kontrolují a vyřazují se kusy s defekty. Některé defekty je možné opravit, některé bohužel nikoli a jsou odsouzeny do koše. Produkty se pak balí a odesílají. V případě požadavku zákazníka umíme zajistit i balení produktu na míru.Závěr

Jsme rádi, že jsme vám mohli přiblížit proces zakázkové výroby porcelánu a keramiky a vývoje nového produktu. Moc rádi se na vašich projektech podílíme, takže nás neváhejte kontaktovat. Připomínka na závěr - vývoj někdy může trvat několik měsíců i rok, proto nás kontaktujte včas. Keramická technologie je náročná a zdlouhavá, ale mít vlastní unikátní produkt za to rozhodně stojí.
Dózy na krém Biorythme
Biorythme, Foto: Lukáš Oujeský


autor článku: Lenka Záhorková, 2024

Comments


bottom of page