top of page

Designové ozdoby z porcelánu aneb návrat k tradici

Aktualizováno: 22. 4.

Nápad na vytvoření novodobých porcelánových ozdob vznikl z touhy navázat na tradiční výrobu ozdob ze skla a porcelánu. Naším cílem bylo obnovit tradici, kdy si lidé vánoční ozdoby kupovali, pečovali o ně a předávali je z generace na generaci. Historie vánočních ozdob v Čechách je plná tradic, inovací ve vytváření krásné vánoční atmosféry. Od jednoduchých začátků s výzdobou z jablka až po složité skleněné baňky a perníkové figurky, každá éra přidala do této krásné tradice něco svého. Na přelomu 19. a 20. století se do tradice vánoční výzdoby v Čechách začaly vplétat i ozdoby porcelánové. Jedno měly nejrůznější období stejné. Vánočních dekorací si lidé vážili a přes rok je opatrovali zase do dalších Vánoc.


Vánoční designové porcelánové ozdoby Nalejto
Vánoční ozdoby, bílá edice, foto: Dummi Lewczyszyn

Vánoční ozdoby jsme začali vyrábět v roce 2015. Od té doby prošly různými přeměnami a vylepšeními až do stávající podoby. Nápad na jejich vytvoření vznikl z touhy navázat na tradiční výrobu ozdob ze skla a porcelánu. Naším cílem bylo obnovit tradici, kdy si lidé vánoční ozdoby kupovali, pečovali o ně a předávali je z generace na generaci. Tento koncept reprezentuje snahu vrátit se k tradičnímu přístupu k ozdobám, což stojí v kontrastu k dnešnímu trendu amerických Vánoc, neustálých změn barev a stylů v oblasti vánoční výzdoby a nakupování levné zahraniční produkce. Design a barevná provedení dbají ruku v ruce na eleganci a jednoduchost. Původně jsme vytvářeli ozdoby v čistě bílé porcelánové barvě, ale s ohledem na vánoční atmosféru jsme postupně přidávali další barvy. Rozhodli jsme se pro technologii pokovení porcelánu vrstvou titanu, což nám umožňuje vytvářet odstíny zlata, platiny a perleťového lesku. Naše designové ozdoby z porcelánu mají úspěch zejména u lidí, kteří ocení ruční práci a design. V příštím roce máme v plánu rozšířit naši nabídku o další varianty reliéfních dekorů, které doplní naši stávající řadu.

Na našem stromečku visí ozdoby ve všech tvarech, které momentálně vyrábíme, a to jak v bílé, tak zlaté variantě. Ozdoby v bílé barvě lze skvěle kombinovat s různými dekoracemi, zastánci tradičních Vánoc můžou naše baňky kombinovat klidně i se slaměnými ozdobami. Ze zpětné vazby od klientů víme, že oblíbenými kombinacemi pak jsou ozdoby z Poniklé nebo vánoční dekorace od firmy Preciosa. My osobně pak preferujeme kombinaci s čirými skleněnými baňkami jednoduchých tvarů.
autor článku: Markéta Kalivodová

Comments


bottom of page